Климатичните промени и ефектът им върху високопланинските екосистеми – основна тема в един от последните младежки лагери по проект “Climate Game On”, става част от конференция “Планините, красота и предизвикателства”, инициатива от шестнадесетите “Дни на предизвикателствата”.

Лагерът беше организиран от Българска фондация Биоразнообразие в района на Седемте Рилски езера през 2021 и събра експерти и младежи с цел да ги информира за високопланинска флора и фауна, климатични промени и устойчивия туризъм и да стартира дискусия за необходимите стъпки за опазването на тази чувствителна екосистема в условията на антропогенен натиск и климатични предизвикателства. В дискусията по темата по време на Дните на предизвикателствата решенията ще търсят представители на институциите  – директора на Национален парк “Рила” – Владимир Милушев, на научната общност – доц. д-р Емил Гачев от ЮЗУ Благоевград, един от експертите е лагера и експерт по въпросите за геоморфологията и глациологията и климатичните промени в планините., проф. д-р Марияна Николова – климатолог и георгаф от БАН, автор на “Национално природно наследство в риск: Седемте Рилски езера”, на неправителствените организации – Йорданка Славова от Българска фондация Биоразнообразие – ръководител на проект “Climate Game On” и на младежите в лицето на  Боян Зафиров – млад посланик по проекта и автор на изследване за влиянието на климатичните промени върху циркуса на езерата. Модератор на дискусията ще бъде Любомир Попйорданов, основател на фестивала “Дни на предизвикателствата” и председател на Асоциация Планини и хора.

Събитието ще се проведе на 28 март от 10 ч. в зала “Славейков” на Френския институт в България, а организатори са Френското посолство, Министерство на околната среда и водите, Българска фондация биоразнообразие и магазини “Стената”. Входът е със задължителна регистрация, която може да се извърши тук: https://bit.ly/3JyLolJ

Конференцията ще открият Нейно Превъзходителство Посланикът на Република Франция г-жа Флоранс Робин и Директорът на Френския институт в България г-н Пиер Колио, а сред официалните лица, които ще вземат активно участие в конферентната програма, са г-н Борислав Сандов – заместник министър-председател за климатичните промени и министър на околната среда и водите, г-н Тома Белев – заместник-министър на околната среда и водите и Александър Дунчев – народен представител от ПП „Продължаваме промяната“.

Специален гост ще бъде полярният изследовател, филмов продуцент и вицепрезидент на Френския зелен кръст – Люк Харди, който ще даде старт и на кино програмата на фестивала “Дни на предизвикателствата” с филма “Високият път, който следва ледниците”/Алпи 2021 г. (продуцент и оператор Кристоф Рейла, със субтитри на български).

Фестивалната програма за “Дните” между 29 и 31 март в кино Люмиер на всички филми, презентации, работилници и интерактивни панели може да бъде разгледана на www.predizvikatelstva.com