Хората в по-малките населени места ще са едни от най-засегнатите от промените в климата.
Решихме за втора поредна година да се върнем в белоградчишкото с. Салаш. С една цел – да помогнем поне на няколко домакинства да се справят с предстоящите периоди на дълги летни засушавания.
С помощта на ландшафтния архитект Иван Бебелеков, нашите приятели от Ideas Factory Association / Фабрика за идеи и доброволци, които припознаха каузата, поставихме системи за капково напояване в 4 домакинства.
Този тип поливна система:
– Спестява важен ресурс като водата и оптимизира използването му
– Автоматизира процеса по поливане и улеснява многократно трудноподвижните възрастни хора
– Спестява им средства, когато се налага да поливат с питейна вода.
Преживейте емоциите, които изпитахме чрез фото историята по-долу.
Добра среща! Още с идването бяхме посрещнати с питка от Даниела Иванова, секретар на читалище “Развитие 1896”. Тя беше нашата топла връзка с домакинствата по време на миналогодишния лагер и тази година, с голямата си усмивка и желание да направи добро за селото и хората в него.
Доброволците, участници в акцията и този път бяха настанени в местните домакинства. Част от доброволците бяха нови, а за други – това беше важна и очаквана втора среща.
По залез всеки от доброволците се прибираше към домакинството, в което бе настанен – да хапне и да се подготви за предстоящия ден.
Сутринта започна с разговор с Бояна Василева, която ни разказа повече за климатичните сценарии за с. Салаш, както и за тенденциите в повторната употреба на вече използвани за битови нужди води. Такъв бе примерът със сивата вода – вода използвана за миене на съдове или от банята, която в съвременните сгради се отделя от канализацията и служи за поливане на градината.
Знаете ли че? Климатичните промени не означават, че във всяко кътче по цялото земно кълбо ще има равномерно увеличаване на температурата. Измерение на климатичните промени са и проливните бедствени дъждове. В meteo blue можете да проследите тенденциите на количествата валежи и тяхното разпределение през годината. За с. Салаш се вижда, че количеството дъжд се запазва като обща стойност, но не е равномерно разпределено през годината – много дъжд се очаква да се изсипва наведнъж, а летните месеци са белязани от дълги периоди на засушаване.
В ранния следобед, нашия експерт – Иван Бебелеков пристигна с всички нужни материали за капковите напоявания. Преди да започнем работа, преминахме през инструктаж и планиране на системата за двора на леля Дора.
За да придобием повече опит и на следващия ден – да инструктираме новодошлите, започнахме с най-малкия двор – този на леля Дора. Въпреки по-тясното място и пазейки поникналите посеви, всички успяха да се включват и бяха подготвени следващия ден да работят заедно с втората група доброволци.
Малко преди залез – уморени, но вдъхновени, поехме към домакинствата, където да се подкрепим с местни специалитети, да споделим впечатления от наученото и да чуем нови турлашки истории. Нямаме търпение да ви разкажем и за тях, но това ще стане в следваш фото разказ.
Дворът на баба Младенка бе един от най-големите, с които трябваше да се справим, но същевременно един от най-важните за доброволците поради трудноподвижността на Младенка. Първоначално се разделихме на три екипа в три части на двора.
Новата група доброволци бе пристигнала и това позволи част от хората да започнат паралелно работа в дворовете на Емил и Роси и на Тонко и Даниела.
След усърдната работа, баба Младенка вече може да полива своите домати, картофи, лук и чушки само със завъртането на едно кранче.
Радостта в очите на баба Mладенка и нейния екип след добре свършената работа не може да бъде скрита, а единствено документирана със снимка за спомен.
В същото време, втора група доброволци вече приключваше работата в дома на Емил и Роси.
Когато дойдохме да помогнем, Иван и Емил вече свързваха системата за водопреносната мрежа. В три от домакинствата сложихме програматори, които автоматично включват и изключват водоподаването. Това бе изключително ценно за Емил, който често ходи до Белоградчик.
Останаха материали и успяхме да поставим капково напояване и в градината на Даниела и Тонко.
Там имаме и подходящо място за контейнер за дъждовна вода. Той ще помогне да се събира водата от обилни дъждове и тя да служи за поливане при очакваните дълги периоди без дъжд. Дъждовната вода е с най-подходящ състав и температура за поливането на културите.
Проба, проба – работи! На есен ще си видим пак, за да попитаме как са усетили направените подобрения, а до тогава – в нас остават натрупаните емоции, спомени и създадените връзки между поколенията.
След добре свършената работа – споделена вечеря и парти в читалището за домакини и доброволци. Купонът включваше представители на всички възрасти – от 18 до 87. Както казва един от нашите домакини – Тонко, “Масата събира и за хубаво и за лошо!”. Дано поводите да са повече хубави, да се учим и да си помагаме взаимно.